Starosta inicjuje, organizuje i finansuje z Funduszu Pracy szkolenia z języka polskiego dla bezrobotnych oraz poszukujących pracy cudzoziemców.
Jaki jest koszt wsparcia?
Należność przysługująca instytucji szkoleniowej z tytułu organizacji szkolenia dla jednego cudzoziemca za jedno szkolenie nie może przekroczyć 2000 zł. W uzasadnionych przypadkach starosta może zwiększyć należność przysługującą instytucji szkoleniowej z tytułu organizacji szkolenia z języka polskiego branżowego dla jednego cudzoziemca za jedno szkolenie do wysokości 3000 zł.
Jakie są zasady wsparcia?
Osoba zakwalifikowany na szkolenie z języka polskiego dla cudzoziemców otrzymuje skierowanie na szkolenie zawierające:
- nazwę powiatowego urzędu pracy wystawiającego skierowanie oraz datę wydania skierowania;
- nazwę i adres instytucji szkoleniowej;
- imię i nazwisko oraz numer PESEL cudzoziemca, a w przypadku jego braku numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, i adres zamieszkania tego cudzoziemca;
- nazwę, termin i miejsce realizacji szkolenia;
- informację o prawach i obowiązkach związanych z uczestnictwem w szkoleniu.
Cudzoziemcom odbywającym szkolenie z języka polskiego na podstawie art. 40b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stypendium nie przysługuje.
Cudzoziemiec może wziąć udział w jednym tego typu szkoleniu.
UWAGA: Cudzoziemiec, który przerwał szkolenie z języka polskiego z własnej winy, zwraca kwotę wydatkowaną na finansowanie szkolenia w wysokości proporcjonalnej do długości szkolenia, jaka pozostała do jego zakończenia.