Опубліковувач

Nabór wniosków KFS

Logo Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Ogłaszamy nabór wniosków o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne pracodawcy i pracowników w terminie
od  10.02.2025 r. do  14.02.2025 r.
 w ramach następujących priorytetów.
 

 

Kwota środków z limitu KFS wynosi: 422 000,00 zł

 

Urząd zastrzega sobie prawo wcześniejszego zakończenia naboru wniosków
 

 

Priorytety wydatkowania środków KFS  w roku 2025, ustalone przez Ministra ds. Pracy:

 
I- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
Należy wskazać zawód deficytowy zgodnie z Barometrem Zawodów 2025 dla powiatu wolsztyńskiego dostępnego tutaj: Barometr Zawodów powiatu wolsztyńskiego 2025
 
II - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Zgodnie z Wytycznymi MRPiPS, Wnioskodawca, aby spełnił wymagania priorytetu nr 2 powinien udokumentować, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach w/w priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
 
III - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
 (w/w priorytet nie będzie realizowany na terenie powiatu wolsztyńskiego)

IV- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
Szkolenia tego typu mają na celu wzmocnienie umiejętności zarządzania, poprawę komunikacji wewnętrznej, stworzenie środowiska opartego na różności, integracji i zaangażowani. Urząd dokona oceny w oparciu o złożone przez pracodawcę we wniosku o dofinansowanie uzasadnienie oraz program kształcenia.

V- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
Szkolenia tego typu powinny dotyczyć promowania i wspierania zdrowia psychicznego oraz tworzenia przyjaznych środowisk pracy. Urząd dokona oceny w oparciu o złożone przez pracodawcę we wniosku o dofinansowanie uzasadnienie oraz program kształcenia.

VI- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców, którzy posiadają aktualny tytuł pobytowy i legalne zatrudnienie na terytorium RP.

VII- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
Warunkiem skorzystania z w/w priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności z zakresu usług zdrowotnych i opiekuńczych.  O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego (na dzień 01.01.2025 r.) jednego z poniższych kodów PKD:
86.1 Działalność szpitali,
86.2 Praktyka lekarska,
86.9 Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej,
87.1 Pomoc społeczna z zakwaterowaniem zapewniająca opiekę pielęgniarską,
87.2 Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
87.3  Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych,
87.9 Pozostała pomoc społeczna z zakwaterowaniem,
88.1 Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych,
88.9 Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania.
 
VIII- Rozwój umiejętności cyfrowych.
Zgodnie z Wytycznymi MRPiPS, Wnioskodawca, aby spełnił wymagania priorytetu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. Wnioskowane szkolenia mają dotyczyć zwiększenia ww. kompetencji i są niezbędne do wykonywania zadań na wykonywanym stanowisku.
 
IX - Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Warunkiem skorzystania z w/w priorytetu jest realizacja szkoleń mających na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji czy szkoleń w obszarze ekologii. W ramach niniejszego Priorytetu w szczególności wspierane powinny być szkolenia i kursy, które są dedykowane dla danej branży i dotyczą tych podmiotów, które chcą się przyczynić do realizacji założonych celów transformacji energetycznej np. przejścia z energetyki tradycyjnej np. węglowej do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii np. wiatraków czy farm fotowoltaicznych.  
 
 
UWAGA!!! Przed wypełnieniem wniosku o sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców należy zapoznać się z Zasadami przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Wolsztynie w 2025r.
Przy rozpatrywaniu wniosku Urząd  uwzględnia:

  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
    w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 
Wnioski wraz z kompletem załączników należy składać w formie elektronicznej (praca.gov) lub w siedzibie Urzędu Pracy w Wolsztynie do dnia 14.02.2025 r. do godziny 14.00. Decydujące znaczenie dla zachowania terminu składania wniosku ma data wpływu wniosku w miejscu wskazanym, a nie data jej wysłania przesyłką pocztową lub inną.
Wniosek wraz z załącznikami złożony w formie elektronicznej powinien być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

Urząd nie ponosi odpowiedzialności za awarię platform elektronicznych, niewłaściwie przesłane lub uszkodzone pliki.

Bliższych informacji na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego udziela pracownik urzędu pod numerem telefonu: 68 384-35-81 wew. 124
 
Załączniki:
 
WNIOSEK( do pobrania tutaj)

  1. załącznik nr 1 - oświadczenie pracodawcy
  2. załącznik nr 2 – oświadczenie pracodawcy
  3. załącznik nr 3 – formularz pomocy de minimis
  4. załącznik nr 4 – wykaz osób
  5. załącznik nr 5 program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu *
  6. załącznik nr 6 - wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących*
  7. załącznik nr 7- kopia dokumentu potwierdzającego prawną formę prowadzenia działalności- w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej może być np. umowa spółki cywilnej lub statut, w przypadku stowarzyszenia, fundacji czy w spółdzielni lub inne dokumenty (właściwe np. dla jednostek budżetowych, szkół, przedszkoli).
  8. załącznik nr 8- Oświadczenie Pracodawcy o spełnianiu wybranych priorytetów

 
 
 
 


Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display